mláďata

28. června 2011 v 13:29 | nelyna |  neco o potkanovi
Pohlavní cyklus samic
Potkanice jsou zvířata polyestrická - což znamená, že mají říji vícekrát za rok. (Říje je období, kdy je samice svolná se pářit, a hlavně - je to doba, kdy dochází k ovulaci - tedy k prasknutí Grafových folikulů a vyplavení vajíčkek do vejcovodu.) Říjový cyklus se opakuje co 5 dní a samotná říje trvá 5-6 hodin.
Potkanice, které nejsou zvyklé na přítomnost samce, mohou na jeho přítomnost zareagovat tím, že se i nich dostaví příznaky říje jen díky přítomnosti samce. Znamená to, že většina potkanů se začne pářit okamžitě, a k zabřeznutí většinou dochází už první den, kdy jsou potkani spolu. Neplatí to však vždy, a proto je lépe nechat samce se samicí déle - nejlépe 10 dní, aby mohly proběhnout dva říjové cykly.
Připouštění
Samici poprvé připouštíme ve věku 4,5-5 měsíců. První vrh by samice měla mít do půl roku věku, maximálně do 7 měsíců. Starší samice, které ještě neměly mláďata, už nezapouštíme. Tyto samice mívají z důvodu užší pánve problémy při porodu, a mohou to pak odnést nejen mláďata, ale i samice. Poslední vrh by samice měla mít maximálně ve věku 14 měsíců. Samice starší 18 měsíců už bývají neplodné.
Při připouštění dáváme vždy samici k samci, nebo oba na neutrální půdu. Dávat samce na území samice se nedoporučuje, protože pokud by samička neměla na samce náladu, mohla by jej napadnout a navíc samec se na "svém území" cítí lépe.
Při samotném páření se samec přiblíží k samici ze zadu a chytne se jí za boky. Samice se zastaví a prohne v zádech. Samotný akt trvá jen okamžik, ale zato je často opakován. Samec a samice se mezi akty často rychle prohánějí po kleci.
Pokud se samice pářit nechce, staví se k samci hlavou a odhání ho. Je-li samec příliš horlivý, může se dočkat i nějakého toho kousance.
Samec a samice by spolu měli být po dobu cca 10 dní, ale často se stává, že samice po zabřeznutí začne od sebe samce odhánět. Pokud je tomu tak a pokud víte, že k páření opravdu došlo, pak můžete oba dva od sebe raději oddělit.
Důležitá je i teplota, která by během páření neměla klesnout pod 18°C.
A ještě poznámka: pokud nejsou samec a samice ze stejného chovu, dobře si zkontrolujte zdravotní stav potkanů, abyste si nezanesli do chovu nějakou nemoc nebo parazity.
Mláďata se rodí slepá, holá a růžová.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 miro-smajda-daily miro-smajda-daily | Web | 28. června 2011 v 13:32 | Reagovat

:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama